Větrací systém
I zavřená okna umí větrat

Větrací systémy v oknech PFT

Přestože to zní jako protimluv, i zavřená okna musí větrat. Ne však tak jako dřív, kdy špatně těsnícími okny do některých bytů doslova fičelo. Moderní okna těsní téměř dokonale a stavební předpisy stanoví, jaké maximální množství vzduchu mohou propustit. Na druhé straně ale existují předpisy hygienické určující kolik čerstvého vzduchu má do místnosti proudit, aby se v ní dalo zdravě žít, nehromadila se tam vlhkost a netvořily škodlivé plísně. Zmíněné normy vymezují velmi úzký prostor, do kterého se musí výrobci oken vejít, chtějí-li vyhovět oběma požadavkům. Proto byly pro okna se středovým těsněním vyvinuty systémy řízeného větrání, u nichž lze poměrně přesně stanovit množství procházejícího vzduchu. Jejich hlavní výhodou je, že narozdíl od oken mírně pootevřených (tzv. čtvrtá poloha kliky), nezhoršují vynikající vlastnosti nových oken, zejména odolnost proti vloupání (okna jsou stále uzavřena), zvukový útlum a ani tepelné ztráty nejsou příliš velké.

ClimaTec 76

Větrací systém ClimaTec 76 zabezpečuje přívod čerstvého vzduchu a je doplňkem ke každodennímu větrání bytu.
Při silném větru se větrací klapka automaticky uzavře a zabrání tak vzniku nepříjemného průvanu.

 

ClimaTec 76

Je určen pro profilový systém Trocal Zenit 76. Venkovní vzduch proudí studenou a teplou částí funkční spáry před a za středovým těsněním. Aby se tam dostal a mohl proudit z venkovního prostředí do místnosti, je v okenní konstrukci odstraněna část vnějšího (v rámu) i vnitřního (v křídle) nalehávkového těsnění. Množství procházejícího vzduchu pak regulijí větrací klapky, které jsou vsazeny přímo do linie středového těsnění. Samotížné klapky se při velkém náporu vzduchu přivírají tak, aby nemohl vzniknout průvan nebo nežádoucí zvukové efekty, a při malém tlaku vzduchu se automaticky otevírají. Všechny uvedené úpravy jsou provedeny v horní vodorovné části okenního rámu a křídla. Počet klapek a délka odstraněného nalehávkového těsnění závisí na požadovaném objemu vyměněného vzduchu.

Air-Matic

Na principu prostupu vzduchu okenním rámem a křídlem při zcela zavřeném okně jsou založeny i větrací systémy využívané v okenních profilech Trocal 88+. Zákazníci mohou volit mezi jednodušším systémem využívajícím štěrbin ve středovém těsnění a systémem s regulačními klapkami Air-Matic.

Výhody větracích systémů


  • ve vašem bytě se přiměřeně větrá i když nejste doma
  • kuchyňské odsavače par či ventilátory v koupelnách a na toaletách jsou opravdu účinné, protože v bytě je dostatečný přívod čerstvého vzduchu
  • výrazně nižší relativní vlhkost vzduchu v bytě zamezuje pocení oken a vznik nebezpečných plísní 
  • větrací štěrbiny jsou uspořádány tak, aby nemohl nastat průvan a nežádoucí zvukové efekty
  • okna jsou stále dokonale uzavřena, jejich odolnost proti vloupání se nesnižuje
  • zůstává zachován vynikající zvukový útlum
  • nezhoršuje se odolnost oken vůči náporovému dešti
  • díky částečnému předehřívání vzduchu a regulaci jsou tepelné ztráty podstatně nižší než u jiných způsobů větrání

Větrací systémy využívají rozdílného tlaku vzduchu na opačných stranách budovy. Poměrně suchý vzduch proudí na návětrné straně domu dovnitř a vlhčí pokojový vzduch je okny na závětrné straně odváděn ven.

O nás

PFT Jičín je jedním z největších výrobců plastových oken v České republice. Ve čtyřech velkých výrobních halách vybavených špičkovou technologií může denně vyrobit až 750 oken v bílém i barevném provedení pro všechny druhy staveb. Od svého vzniku v roce 1994 se firma zaměřuje především na výrobu oken se středovým těsněním, která splňují tepelně technické parametry požadované nejpřísnějšími domácími i evropskými normami pro okna v obytných prostorách, zejména nároky na zdravotní nezávadnost. Vzorkové prodejny máme v Jičíně, Hradci Králové, Liberci, Praze, Plzni, Kraslicích a Vrchlabí.

Certifikace

Certifikát